1,8% - това е оптимистичният вариант за ръста на икономиката. БНБ например

...
1,8% - това е оптимистичният вариант за ръста на икономиката. БНБ например
Коментари Харесай

Еврозоната най-рано след 5-6-7 години, ако въобще

" 1,8% - това е оптимистичният вид за растежа на стопанската система. Българска народна банка да вземем за пример предвижда 0,4% растеж. Това е положителен реален вид. Има и разновидности с криза, които са още по-страшни. Това, което демонстрира държавното управление, не е най-страшното нещо. "

Това сподели в изявление за БНР икономистът Васил Караиванов, учител в Стопанския факултет на СУ " Св. Климент Охридски ".

Залага се нов, рекорден за България дълг, а  по-важният въпрос е дали ще можем да вземем пари назаем, има ли от кое място . Само преди няколко месеца Англия, шестата стопанска система в света, не можа да вземе дълг на пазарите и се наложи централната банка да прави изключителна интервенция, която не е правена десетилетия, изясни икономистът.

" Всякакви сюжети са вероятни. Все още сме в полето на сюжетите . Самият бюджет и проект. В момента имаме проект за проект. В момента по-скоро сме в полето на разискване на вид –  един по-страшен, различен по-страшен , само че все ни бягат по-важните неща ", разяснява Васил Караиванов в предаването " Преди всички ".

" Парите за финансови вложения ще зависят от пакет закони, които Народното събрание би трябвало да одобри – за ПВУ. Първият транш пристигна, но  идващите траншове са пленник на работата на Народното събрание ", уточни той.

Според него  сега сме изправени пред алтернативата дали да имаме тежка година , а по-късно да имаме " от малко малко нетежки години, да има релативно постоянна финансова дисциплинираност ", или " да допуснем огромния недостиг – било 6,4%, било по-голям %, може да скокне и на 7, и на 8 ".

При огромен недостиг тази година няма да имаме санкции от Европейска комисия, само че " потегля инерция, от която доста мъчно можем да се върнем ".  Допълнително ще има и наказания от Европейска комисия и ще намалеят парите от фондовете , предизвести специалистът.

При връщане на общоприетата ставка на Данък добавена стойност от 20% за всички  и за всичко, това няма да е задоволително, добави Караиванов.  Ако депутатите не желаят да вдиган налози, би трябвало да се режат разноски , разясни той. Според него следва да отпадне нарастването на пенсиите от 1 юли.

" Еврозоната най-рано след 5-6-7 години, в случай че изобщо ", акцентира той, запитан какъв брой се отдалечаваме от еврозоната с сегашния бюджетен недостиг.

Отдавна е  изтекло времето на преференциалните налози , безапелационен е преподавателят. Трябва  да се уточняват и прегледат още веднъж както приходната, по този начин и разходната част на бюджета , съобщи пред БНР Виолета Иванова от Института за обществени и синдикални проучвания към КНСБ. Тя изрази безапелационна позиция против орязване на приходите.

" Има задоволително буфери за балансиране на бюджета . Първо би трябвало да приказваме за увеличение на приходната част, а да не пипаме разходната част за перото " работни заплати ".  Да се орязват пенсии и работни заплати е неприемливо . Ще се сътвори напрежение и съществени разтърсвания в секторите. "

Само България и Унгария са с 10% налог облага,  в Европейски Съюз се приготвя инструкция, която предлага корпоративният налог да е най-малко 15% , означи синдикалният специалист.  

Ако се усили налог облага , могат да дойдат повече от 2,5 милиарда доходи, счита Иванова.  " Напълно отхвърляме вид 22% , по този метод ще бъдат натоварени крайните консуматори ", посочи тя по отношение на предлагането да се вдигне Данък добавена стойност.

Чака ни тежка година , заключи Виолета Иванова.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР